E. Masiulis. Geresnė alternatyva PVM lengvatai mėsai

2016-03-29 / Liberalai.lt
E. Masiulis. Geresnė alternatyva PVM lengvatai mėsai

Artėjant Seimo rinkimams vėl pasipylė pasiūlymai sumažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) žuviai ir mėsai. Premjeras dar prieš mėnesį sakė, kad tai yra nerealu, nes valstybės biudžete atsivertų didžiulė skylė, bet vėliau, kaip jau tapo įprasta, pakeitė nuomonę.

Kalbant juokais, pirmiausia PVM lengvatą galėtume įvesti makaronams, nes prieš Seimo rinkimus populistams jų reikės daugiausiai. Kalbant rimtai, lengvatų įvedimas gali neduoti laukiamos naudos, o pinigus taupantys žmonės ir toliau važinės apsipirkti į Suvalkus.

Jau esame patyrę, kad mažinant PVM prekių ar paslaugų kainos nebūtinai pasikeičia arba susitraukia kukliau nei turėtų. Paskutinis bandymas buvo prieš kelis metus, kai beveik dvigubai buvo sumažintas mokestis viešbučiams. Deja, bet po šio sprendimo viešoje erdvėje buvo nemažai informacijos apie kai kuriuos viešbučius, kurių paslaugos po PVM mažinimo neatpigo.

Prieš keletą metų Valstybės kontrolė atliko tyrimą, kaip PVM lengvatos veikia maisto produktų kainas. Valstybės kontrolė konstatavo, kad naujos lengvatos maisto produktus atpigina nežymiai. Tąkart mėsos ir žuvies kainos Lietuvoje sumažėjo tik trumpam. Taigi naudą gavo mėsos perdirbėjai, pardavėjai, bet ne pirkėjai.

Greičiausiai tas pats būtų ir vėl, jei Seimas prieš rinkimus grąžintų lengvatinį PVM tarifą mėsai. Kainos sumažėtų keliais procentais, o po to vėl grįžtų į senąsias vėžes. Tie, kas važinėja į Lenkiją, važiuotų ir toliau, nes net ir tuo atveju, jei mėsa Lietuvoje atpigtų 10 proc., Suvalkuose ji vis tiek būtų gerokai pigesnė.

Taigi ką siūlo liberalai? Mes raginame ne įvedinėti lengvatas, o mažinti mokesčius visiems dirbantiesiems. Tokiu atveju žmonių atlyginimai padidėtų ir jie galėtų išleisti daugiau pinigų maistui ir kitoms reikmėms. Tai yra kur kas geresnė alternatyva nei PVM lengvatos, dėl kurių įvedimo kainos nebūtinai sumažės. Gaudamas didesnę algą žmogus pats galės spręsti, kur išleisti pinigus – nebūtinai mėsai ar žuviai.

Liberalai siūlo neapmokestinamą pajamų dydį pakelti iki minimalaus atlyginimo lygio. Vien dėl to nedidelius atlyginimus gaunančių žmonių mėnesio pajamos padidėtų 22,5 euro.

Taip pat reikia pradėti mažinti socialinio draudimo mokesčius, kurie Lietuvoje yra vieni didžiausių regione ir neskatina kurti naujų darbo vietų. Jei kasmet socialinio draudimo mokesčius mažintume bent 1 procentiniu punktu, vidutinį atlyginimą gaunančio žmogaus mėnesinis uždarbis kasmet padidėtų beveik po 10 eurų.

Mūsų skaičiavimu, 2020 m. vien dėl to vidutinė lietuvio mėnesio alga būtų didesnė 37 eurais. Dar apie 125 eurus vidutinis atlyginimas paaugs savaime, darant prielaidą, kad algos kasmet dėl ekonomikos augimo didės po 5 proc.

Mokesčius galima mažinti ir kur kas daugiau radikaliai peržiūrėjus visas dabartines valstybės išlaidas. Tai padarius laimėtų visi: žmonės uždirbtų daugiau, augtų vartojimas, o įmonės, matydamos mažėjančią mokestinę naštą, galėtų plėsti veiklą, samdyti naujus darbuotojus.

Vidutinis lietuvis dabar atskaičius mokesčius per mėnesį uždirba 585 eurus, latvis – 80, o estas – net 280 eurų daugiau. Taigi vytis turime ką. Svarbiausia dabar priimti ne populistinius, o sveiku protu paremtus sprendimus.

 

liberalus

Tapk rėmėju Tapk draugu Tapk nariu