Kalbant apie regioninę politiką – liberalų kirtis valdantiesiems: „Vyksta nuoseklus savivaldybių dusinimas“

2018-11-16 / Liberalai.lt
Kalbant apie regioninę politiką – liberalų kirtis valdantiesiems: „Vyksta nuoseklus savivaldybių dusinimas“

Liberalai kalba apie valdančiųjų buldozeriu griaunamą regioninę politiką ir nuoseklų savivaldybių slopinimą, šluojant jas nuo Lietuvos žemėlapio. Spaudos konferencijoje liberalai pristatė renginį, kuriame politikai ir aktyvūs visuomeniniai veikėjai iš visos Lietuvos penktadienį diskutuos apie savivaldą ir iššūkius, su kuriais šiandien susiduria regionai.

„Prieš dvejus metus, kai „valstiečiai“ ėjo į valdžią, rinkiminės kampanijos metu matėme, kad daug akcentų buvo uždėta regioninei politikai. Natūralu, kad po jų pergalės tikėjomės regionų atgimimo. Tačiau pasiekus pusiaukelę Seime stebime, kad regionai nuosekliai silpsta. Liberalai turi 10 savivaldybių merų ir mes matome, kas darosi. Viltys, kad rajonai bus gyvybingi liko nepateisintos“, – konferencijos aktualumą pristatė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

E. Gentvilo teigimu, „valstiečiai“ nuosekliai eina regionų silpninimo link. Politikas negailėjo kritikos reformoms, kuriomis savivaldybėms užkraunamos dar didesnė finansinė našta ir valdančiųjų siekiui centralizuoti regionų kontrolę. Frakcijos seniūnas pabrėžė, kad skambūs žvyrkelių asfaltavimo pažadai taip pat liko nepateisinti.

R. Juška „valstiečių“ rinkiminius pažadus vadina lozungais

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Ričardas Juška negailėjo kritikos „valstiečių“ vykdomoms reformoms, kuriomis nuosekliai slopinamos savivaldybės. Seimo nario teigimu, rinkiminės kampanijos pažadai tebuvo skambūs lozungai. Parlamentarui apmaudu, kad  „valstiečiai“, žadėję itin dėmesingai stiprinti regionus, atima bet kokias savivaldybių savarankiškumo funkcijas.

„Apmaudu, bet optimizmas dėl regionų atgaivinimo blėsta itin sparčiai: su visuomene  neapsvarstytas pašto skyrių uždarymas, nepateisinti žvyrkelių asfaltavimo lūkesčiai, urėdijų naikinimas neapsvarstant ir nepasiūlant alternatyvių sprendimų, uždaromos ligoninės, regionus atskiriant nuo būtiniausių sveikatos apsaugos paslaugų suteikimo. Valdantieji per šį laikotarpį neatliko ir poveikio aplinkai vertinimų savivaldybių teritorijose, reformos vyksta nesitariant su savivaldybių administracijomis. Vykstančios įvairios reformos nėra reformos, tai – natūralus kasdienis darbas, kuris neigiamai atsiliepia savivaldybėms“, – kritikuodamas valdžios sprendimus ir be jokios strategijos vykdomas reformas dėstė R. Juška.

Lietuvos perspektyvos dėl ES paramos – neaiškios

Europos Parlamento narys ir liberalų kandidatas į prezidentus Petras Auštrevičius, kuris pristatys temą „Lietuvos regioninės politikos ir ES sanglaudos politikos pokyčius“, užsiminė, kad patvirtinus daugiametį ES biudžetą, Lietuvai gauti finansavimą taps be galo sunku. Politikas kritikavo vykdomą regioninę politiką, kai užsiimama tik kosmetinėmis reformomis.

„Trečiadienį Europos parlamentas pritarė  ES daugiamečiam biudžetui. Buvo kalbama apie investicijų regioninei politikai mažinimą kone per pusę, antra, yra sprendimas, kad ES finansai turi atitekti visoms valstybėms, ne tik mažiausiai išsivysčiusioms, iš esmės keičiasi kriterijų ir sąlygų visuma, kuri bus naudojama įgyvendinant regioninę politiką“, – ES biudžeto projektą pristatęs europarlamentaras pabrėžė, kad nuo šiol konkurencija tarp valstybių augs. – „Mūsų regioninė politika akcentuojasi ties kosmetiniais pakeitimais ir kai nėra daromos esminės permainos, regioninės politikos priemonės nebūtinai investuojamos efektyviausiai.“

P. Auštrevičius negailėjo kritikos ir regioninės politikos valdysenai. Jo teigimu, reikia kolektyviai susitarti dėl regionams skirtų lėšų investavimo, o ne lėšų paskirstymo.

Penktadienį Seime – konferencija apie regioninę politiką ir savivaldą

Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovai pristatė konferenciją „Regioninė politika ir savivalda: kur esame ir ko siekiame?“, kurioje politikai ir visuomenės aktyvūs atstovai iš visos Lietuvos plačiau diskutuos regioninės politikos temomis:

  • Laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas kalbės apie baltosios knygos projekto baltąsias dėmes.
  • Juška pristatys realią regionų padėtį bei Vyriausybės pažadus.
  • Plungės meras Audrius Klišonis aptars Sveikatos reformos iššūkius su kuriais susiduria savivaldybės.
  • Europarlamentaras P. Auštrevičius pristatys regioninės politikos pokyčius ES sanglaudoje.
  • Elektrėnų savivaldybės atstovai kalbės apie ES investicijas.
  • Tauragės meras pasidalins gerosiomis savivaldybės praktikomis.

Seimo narys Simonas Gentvilas ieškos būdų, kaip pasiekti savivaldybių proveržį be centrinės valdžios pagalbos.

liberalus

Tapk rėmėju Tapk draugu Tapk nariu