fbpx

Liberalai siūlo naikinti išimtį mokestinius įstatymus keisti kartu su biudžetu

  • Liberalai.lt
  • lapkričio 7, 2019
  • Aktualijos
Simonas-Gentvilas-ir-Viktorija-Čmilytė-Nielsen_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas įregistravo Lietuvos teisėkūros pagrindų įstatymo pataisą, kuri neleistų trumpinti mokestinių įstatymų įsigaliojimo termino, jei pastarieji yra priimami kartu su valstybės biudžetu. Liberalų nuomone,  universali 6 mėn. pereinamojo laikotarpio taisyklė skirta naujų mokesčių įsigaliojimui, užtikrintų teisinį saugumą ir leistų verslui bei gyventojams pasiruošti naujai įvedamiems mokesčiams.

„Per 3 metus šis Seimas jau priėmė 1700 įstatymų – t.y. visų nepriklausomos Lietuvos parlamentų veiklos antirekordas. Vakarų Europos parlamentai vidutiniškai per kadenciją priima apie 5 kartus  mažiau teisės aktų. Skuba ir gausa nėra kokybės atspindys. Dienos šviesa turi išvysti tik po išsamių diskusijų su visuomene ir suinteresuotomis grupėmis aptarti bei suderinti teisės aktai, kurių įgyvendinimui turi būti pasirengusi ir valdžia, ir žmonės“, - mano Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas.

Liberalų įsitikinimu, itin dažnas mokestinių įstatymų keitimas yra ydingas šalies ekonomikai, todėl teisėkūros pagrindų įstatyme ir buvo nustatytas šešių mėnesių terminas iki pakeistų mokestinių įstatymų įsigaliojimo. Tiesa, tame pačiame įstatyme yra numatytos ir dvi išimtys, t. y. trumpesnis įsigaliojimo terminas, kai įstatymas priimamas su teikiamu biudžetu arba keičiami Lietuvos mokestiniai įstatymai dėl Europos Sąjungos teisės aktų įgyvendinimo.

„Problema ta, kad išimtis virto taisykle. O piktnaudžiavimas išimtimi, leidžiančia numatyto termino nesilaikyti priimant mokesčių įstatymus kartu su biudžetu, virto kasmetiniu ritualu“, - priduria Seimo natys S.Gentvilas.

Tai, kad valdantieji įprato esmingai keisti mokestinę aplinką naudojantis biudžeto priėmimu, ypač neramina šalies verslą. Todėl net 33 asociacijos ir organizacijos viešu laišku kreipėsi į šalies vadovus, reikalaudamos stabdyti šią ydingą praktiką. Nevyriausybinės organizacijos atkreipia dėmesį, kad 2009‐2019 m. laikotarpiu pasinaudojant šia išimtimi buvo priimta daugiau nei 50 mokesčius didinančių pakeitimų. Tai reiškia, kad per itin trumpą laiką mokesčių mokėtojams reikėjo prisitaikyti prie mokesčių pakeitimų, kurie dažniausiai jiems buvo nepalankūs.

„Siūlydami panaikinti išimtį, kai mokestinių įstatymų įsigaliojimo terminas trumpinamas dėl to, kad jie yra priimami kartu su biudžetu, siekiame, kad nebūtų pažeidžiami teisėti gyventojų lūkesčiai. Štai net šiandien nepaisant to, kad Seimas kartą jau atmetė kontraversiškus planus plėsti nekilnojamojo turto bazę ar įvesti dar vieną mokestį automobilių savininkams, valdantieji ir toliau bando prastumti naujus mokesčius, kurie įsigaliotų vos už kelių mėnesių. Mūsų įsitikinimu nenustačius protingo pereinamojo laikotarpio mokestinių įstatymų įsigaliojimui - pakertamas gyventojų pasitikėjimas valdžios sprendimais“, - teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkė, frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.