P. Auštrevičius ir grupė europarlamentarų įspėja F. Mogherini dėl nešvarios Astravo elektros energijos

2019-10-03 / Liberalai.lt
P. Auštrevičius ir grupė europarlamentarų įspėja F. Mogherini dėl nešvarios Astravo elektros energijos

Liberalas Petras Auštrevičius kartu su grupe Europos Parlamento narių bendrame pareiškime teigia, kad į ES rinką negalima įsileisti Astravo atominėje elektrinėje ketinamos gaminti nešvarios elektros energijos, pačiai elektrinei neatitinkant ES saugumo standartų. Tai 53 europarlamentarai pažymėjo savo kreipimesi į Europos Sąjungos vyriausiąją įgaliotinę užsienio reikalams Federicą Mogherini, spalio 4-5 d. kartu su ES valstybių užsienio reikalų ministrais besirengiančiai vizitui į Minską.

„Mes, Europos Parlamento nariai, esame ypač susirūpinę dėl nepakankamo Baltarusijos įsipareigojimų vykdymo branduolinio saugumo srityje. Raginame Jus užtikrinti, kad dvišalių santykių tarp Europos Sąjungos ir Baltarusijos gilinimas nebūtų vykdomas ES ir Baltarusijos piliečių saugumo ir gerovės sąskaita“, – sakoma bendrame Europos liberalų ir demokratų frakcijos „Atnaujinkime Europą“ nario P. Auštrevičiaus ir europarlamentarų grupės kreipimesi į F. Mogherini.

Pareiškime F. Mogherini taip pat pabrėžiama, kad Astravo atominė elektrinė yra Rusijos valstybinės korporacijos „Rosatom“ ir jos dukterinės įmonės finansuojamas bei įgyvendinamas projektas, o tarp pagrindinių Astravo elektrinės tikslų yra tiekti elektros energiją ES rinkai. „Žinodami žemus Astravo elektrinės saugos standartus, negalime įsileisti šios nešvarios elektros energijos į ES rinką“, – rašoma bendrame europarlamentarų pareiškime.

Jame taip pat primenama apie jau anksčiau skelbtus Astravo atominės elektrinės streso testų, kuriuos vykdė Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupė, rezultatus ir išvadas. Po rezultatų paskelbimo Europos Komisija paragino Baltarusijos valdžią parengti Nacionalinį veiksmų planą, pagal kurį turėjo būti atsižvelgta į pastabas dėl saugumo. „Baltarusijos pusė ignoravo gautas rekomendacijas, neinicijavo siūlyto plano parengimo ir toliau tęsė atominės elektrinės Astrave, esančios vos už 30 km. nuo ES išorinės sienos, statybas. (…) Tai vyko tuo pačiu metu, kai ES pagal Branduolinės saugos bendradarbiavimo instrumentą teikė dosnią paramą Baltarusijos atominės energetikos reguliavimo tarnybai“, – rašoma kreipimesi.

Greta bendro europarlamentarų pareiškimo, Europos liberalų ir demokratų frakcijos „Atnaujinkime Europą“ narys P. Auštrevičius pabrėžia, kad Lietuvos Vyriausybės ir mūsų šalies užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus dabartiniai veiksmai, o tiksliau – jų nebuvimas, bei pozicija Astravo ir Baltarusijos atžvilgiu yra smarkiai nuvilianti.

„Dar daugiau – dabartinė ministro pozicija kelia grėsmę, kad gali būti išduoti gyvybiškai svarbūs Lietuvos piliečių interesai. Puikiai žinome, kad Astravo elektrinė pripažinta grėsme Lietuvos nacionaliniam saugumui, tačiau aktyvių veiksmų iš Lietuvos aukščiausių pareigūnų, atsakingų už užsienio politiką, nematyti. Ypač apmaudu tai, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras vyksta į Minską neturėdamas būtino politinio pritarimo Lietuvos Seime, o pačioje Europos Sąjungoje nesugeba išaiškinti pagrįstos Lietuvos pozicijos ir argumentuoti pasiūlymų. Tokiu būdu taip ir neįvardyta lieka būtinybė stabdyti Astravo atominės elektrinės veiklą blokuojant nešvarios elektros energijos pardavimą Lietuvos ir Europos piliečiams. Todėl mūsų bendras Europos Parlamento narių kreipimasis į F. Mogherini turi išskirtinę reikšmę”, – pabrėžia P. Auštrevičius.

liberalus

Tapk rėmėju Tapk draugu Tapk nariu