fbpx

Parlamentinėje Respublikoje atsakomybę dėl karantino įvedimo privalo dalintis Seimas ir Vyriausybė

  • Liberalai.lt
  • birželio 1, 2020
  • Aktualijos
Viktorija Čmilytė-Nielsen

Vyriausybė negali turėti galimybių piktnaudžiauti valdžia tiek įvedant, tiek atšaukiant karantiną visoje šalyje, įsitikinusi opozicinė Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija. Rytoj Seimas turėtų svarstyti Liberalų sąjūdžio inicijuotas pataisas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymui. Pagal jas, Vyriausybė be Parlamento pritarimo, negalėtų nei įvesti, nei pratęsti ar atšaukti visuotinio karantino šalyje.

„Nuo pat visuotinio karantino šalyje paskelbimo kartojau, kad tą vienašališkai padariusi Vyriausybė (iš šio proceso eliminavusi ir Seimą, ir Prezidentą) visų pirma įtvirtino savo kaip politinės galios viršenybę. To, kad priklausomybę nuo karantino suteiktos valdžios įgijusi Vyriausybė karantiną išnaudoja kaip svarbų teisinį, o ne medicininį šalies valdymo instrumentą, nebeslepia ir patys valdantieji. Vyriausybė jau trečią mėnesį vienašališkai reguliuoja ūkinį, finansinį, politinį ir net privatų Lietuvos žmonių gyvenimą. Tokių supergalių sutelkimas vienose rankose, be jokios kontrolės yra pavojingas ir žmonėms, ir demokratijai“, - teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkė ir frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Šiuo metu šalyje visuotinį karantiną, remiantis „Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymu“, gali ir įvesti, ir jį pratęsti ar atšaukti Vyriausybė, be Parlamento pritarimo. Liberalų sąjūdžio teikiamu įstatymo projektu numatoma, kad Ministrų kabinetui paskelbus karantiną visoje Lietuvos teritorijoje per 10 dienų jis privalo kreiptis į Seimą dėl tokio režimo patvirtinimo, o vėliau pratęsimo ir/ar atšaukimo.