fbpx

Valdantieji forsuoja „savų“ įdarbinimą valstybinėse įmonėse nepaisant gresiančio skandalo EBPO

  • Liberalai.lt
  • gegužės 28, 2020
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Baigiantis kadencijai valdantieji „susirūpino“ valstybės ir savivaldybių įmonių valdybomis, todėl siūlo, kad nemažiau kaip 60 proc. konkrečios valdybos narių būtų „savi“ – ministerijų ar savivaldybių paskirti tarnautojai.  Ir visai nesvarbu, kad tokiu siūlymu atvirai spjaunama į stojant į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) prisiimtus Lietuvos įsipareigojimus dėl valdybų nepriklausomumo, piktinasi  Seimo Ekonomikos komiteto narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.

„Paskutiniosios tendencijos rodo, kad valstybės įmonių valdysenos srityje stipriai regresuojame. Vos tik Lietuva tapo EBPO nare ir nebeliko baimių, jog būsime išbarti ir nepriimti, pradėjo rastis iniciatyvos, kuriose akivaizdi nostalgija seniems laikams, kai politikai - ministrai ar merai - priimdavo visus sprendimus, susijusius su šių įmonių valdymu, pagal savo interesus. Ypač akivaizdus siekis silpninti nepriklausomas valdybas – pradedant nuo bandymų į jų sudėtį įtraukti mažiau nepriklausomų narių, baigiant per daug pasitikėjimo nekeliančia atrankos procesų kokybe. O juk kalba eina ne tik apie smulkias savivaldybių įmonėles, bet ir apie strategines šalies bendroves (uostus, energetiką, transportą)“, - atkreipia dėmesį Seimo Ekonomikos komiteto narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.

Parlamentaro teigimu, prieš kadencijos pabaigą valdančiųjų apetito nemažina, net tokia aplinkybė   jog šiemet EBPO vertins Lietuvos progresą, įgyvendinant ankstesniąsias rekomendacijas ir gerąsias praktikas.

„Lieka maža viltis, kad užsienio ekspertų kritika bei  galimybė visas šias problemas vėl iškelti bent šios organizacijos kontekste leis pristabdyti nebaudžiamumo atmosferoje šeimininkaujančius valdančiuosius“, - teigia Seimo liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas.

Šiandien Seime valdančiųjų teikiamomis naujomis Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo pataisomis siūloma numatyti, jog  fiziniai asmenys (nepriklausomi valdybų nariai) valstybės ir savivaldybės įmonių valdybose sudarytų ne mažiau kaip 1/5 įmonės įstatuose nurodyto valdybos narių skaičiaus.  Tai reikštų, kad valstybės ir savivaldybės įmonėse būtų galima užtikrinti, jog 3/5 įmonės įstatuose nurodyto valdybos narių skaičiaus būtų valstybės ar savivaldybių tarnautojai.