Pirmasis neringiškių susitikimas Vilniuje – pilnoje salėje netilo diskusija

2019-02-18 / Neringos skyrius
Pirmasis neringiškių susitikimas Vilniuje – pilnoje salėje netilo diskusija

Vėsią vieno vasario antradienio pavakarę Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pirmą kartą suorganizuotas neringiškių bendruomenės Vilniuje ir kandidatų į Neringos savivaldybę susitikimas. Į susitikimą susirinko antrus namus įvairiuose Neringos miesteliuose turintys, taip pat verslą čia vystantys, Neringos ateitimi susirūpinę neringiškiai.

Verta pabrėžti, kad Neringos bendruomenė ypatinga: ji – nedidelė, tačiau išsisklaidžiusi po visą Lietuvą. Ne ką mažiau nei fiziškai vietoje gyvenančių asmenų yra ir kituose miestuose apsistojusių neringiškių. Būtent dėl šios priežasties šiemet į Neringos merus kandidatuosiantis Liberalų sąjūdžio atstovas Andrius Bagdonas nusprendė su savo komanda nuvykti į Vilnių, susitikti su antrus namus Neringoje turinčiais gyventojais ir kartu padiskutuoti opiausiais šio krašto klausimais.

Visų Neringos gyvenviečių atstovai

Susitikimą A.Bagdonas pradėjo trumpu prisistatymu ir  rinkimų programos išdėstymu, pasidalino svarbiausiais ateities darbais ir projektais. Trumpai ir antrąjį būstą Neringoje turinčiųjų gyventojų apklausos rezultatai. Problemos seniai žinomos, tai seni skauduliai –  apleisti dviračių ir pėsčiųjų takai, kritinė, kelio Klaipėda-Pervalka būklė, vaikų žaidimų aikštelių trūkumas ir kt..

Į susitikimą atvyko ir dalis Andriaus komandos. Tiesa, A. Bagdono pokyčių komanda –  įvairi: komandą sudaro atstovai iš visų keturių Neringos gyvenviečių, taip pat antrus namus Neringoje turintys, bet fiziškai ten negyvenantys asmenys. Kaip teigia pats kandidatas, viso to tikslas – atstovauti pačius įvairiausius interesus. Pusė komandos narių nepriklauso jokiai politinei partijai.

Seimo narė: šaltuoju laikotarpiu Neringa numiršta

Pristačius rinkiminę programą pasisakymo teisė atiteko susirinkusiesiems. Viena pirmųjų savo įžvalgomis apie Neringą pasidalino seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Jūs turite didžiausią Dievo dovaną – nuostabią gamtą. Tai pati gražiausia vieta Lietuvoje. Deja, minusų tikrai yra. Pavyzdžiui, keliavimas dviračiais kelia daug sunkumų. Be to, teko Neringoje lankytis ir rudenį. Gaila, kad tokia vieta šaltuoju metu laiku numiršta. Tai – didžiulis neišnaudotas potencialas. Reikia pagalvoti, kaip žmones pritraukti ne šiltuoju metų laiku“, – teigė parlamentarė.

Reaguodamas į M. Čmilytės-Nielsen komentarą A. Bagdonas užsiminė apie Neringos stagnacijos priežastis: viena jų ta, kad Neringa nesugeba išsaugoti jaunų šeimų,  gyvenvietės tuštėja. Laimėtų rinkimų atveju, politikas planuoja ne statyti socialinius būstus (kaip iki šiol buvo daroma), o išnuomoti būstus jaunoms šeimoms, kurios laukia būsto dešimtmečiais.  „Jeigu to nedarysime, po dešimtmečio Neringoje paprasčiausiai nebebus kam gyventi“, – pridūrė kandidatas į Neringos merus.

Nuo suoliukų iki globalių problemų

Diskusijoje dalyvavusi Daiva pirmiausiai patarė spręsti smulkias problemas: „Kiekvieną vasarą praleidžiu Pervalkoje. Labai liūdna, kad dvidešimt metų vis matau tą patį suirusį suoliuką, tą patį kritinės būklės kelią. Skaudu, nes Pervalka, Preila su savivaldybe nesusikalba. Jaučiamės negirdimi. Toli nereikia keliauti, nuvažiuokite į Lenkiją, Olandiją – ten galima rasti ne vieną laukinį, bet sutvarkytą paplūdimį, o pas mus nėra net takų.“

Susitikime dalyvavusi Pervalkos gyventoja Jolanta išskyrė panašias problemas. „Problema ta, kad per mažai yra įsisavinama Europos Sąjungos lėšų. Po 2020 metų finansavimas kis, todėl dabar turime paskutinę galimybę tuos pinigus gauti. Būtina sutvarkyti pakrantes, dviračių takus. Jeigu mes nepasinaudosime struktūrinėmis lėšomis, savivaldybė neturės tokių pinigų“, – akcentavo diskusijos dalyvė.Bagdonas sutiko su išsakytomis neringiškių mintimis bei akcentavo, jog Neringos infrastruktūros atnaujinimas yra vienas pirmųjų svarbiausių jo pokyčių komandos darbų. Darbų sąraše numatyta tiek atnaujinti ir apšviesti miesto takus, kurie būtų pritaikyti aktyviam poilsiui ir patogiam susisiekimui pėsčiomis ir dviračiais, tiek sukurti erdves šeimoms su vaikais, tiek iš esmės kiekvienais metais atnaujinti beviltiškai apleistą ir nugyventą infrastruktūrą

Susirinkusieji diskutavo ir penkių žvaigždučių viešbučio klausimu. Per ketverius kadencijos metus matėme begalę “naujo viešbučio” vizualizacijų, vis dėlto statybos darbai neprasidėjo, o čia stūksančių griuvėsių savininkus ne vienerius metus atleidžiame nuo mokesčių. Savivaldybės biudžetas per šį laikotarpį neteko  300 tūkstančių eurų, tuo tarpu apsileidę verslininkai miestui tesumokėjo apie 60 000 eurų. Sprendimai yra, tiesiog interesuose ir intrigose paskendę politikai yra nepajėgūs ūiškai tvarkytis mieste “, – pabrėžė A. Bagdonas.

Neringoje jautėsi svetima

Susitikimo metu buvo paliesta ir vietinių tarpusavio susvetimėjimo problema. Savo nemalonia patirtimi pasidalino Erika, aštuonerius metus turinti butą Pervalkoje.

„Dvejus metus bandžiau gyventi Neringoje. Palikau Vilnių, išnuomojau ten turėtą būstą. Deja, atvykusi į Pervalką susidūriau su milžinišku priešiškumu. Kasdien man buvo sakoma, kad esu svetima. Planavome pasilikti ilgesniam laikui, bet tiesiog neištvėrėme. Taip pat susidūrėme su patyčių problema. Aš visą gyvenimą svajojau gyventi Nidoje, deja, dabar aš svajoju parduoti butą“, – prasitarė moteris.

Bagdono komandos narė, juodkrantiškė Greta Krupliauskienė pripažino, jog būtent analogiškos problemos ją ir paskatino dalyvauti rinkimuose: „Palietėte tas pačias problemas, paminėjote netgi tuos pačius sakinius, dėl kurių mes nutarėme dalyvauti rinkimuose. Mums atsibodo su tuo taikstytis, todėl nutarėme burtis į bendruomenę ir veikti. Norime, kad būtų išgirsti visi: ir tie, kurie gyvena nuolatos, ir tie, kurie vysto čia verslą, bei tie, kurie turi čia būstą, bet didžiąją dalį laiko praleidžia kitame mieste“.

Sieks bendros Neringos ateities vizijos

Bene visi susirinkusieji pabrėžė, kad Neringai būtini pokyčiai: reikalinga reali ateities vizija, bendras matomas tikslas. Žmonės sutiko, kad Neringa nebegali daugiau blaškytis.

Tam pritarė ir pats A. Bagdonas. Po diskusijos politikas teigė, jog nepaisant iškeltų opių problemų, susitikimas buvo naudingas.

„Kilus minčiai susitikti su tais neringiškiais, kurie Neringoje leidžia ne visus metus, tikrai nerimavau, kiek žmonių susirinks. Su komanda diskutavome, ar nenutiks taip, kad galiausiai kalbėsimės tarpusavyje. O jau visai nerimas apėmė pamačius, kokią didelę salę Bibliotekoje gavome.. Visgi dar prieš šeštą valandą pradėjo rinktis žmonės ir auditorija beveik buvo  užpildyta, o susirinkę neringiškiai tikrai nustebino savo įsitraukimu. Akivaizdu, kad stipri bendruomenė gyvuoja ne tik Neringos miesteliuose, ją turime ir Vilniuje, ir Kaune, ir kituose miestuose. Tiesiog niekas niekuomet šitų žmonių nesiklausė. O jie ne tik turi, ką pasakyti, jie yra pasiruošę veikti Neringos labui“, – sakė A. Bagdonas.

liberalus

Tapk rėmėju Tapk draugu Tapk nariu